Beseda savna in pa izdelek savna izvira iz Finske. Finci uporabljajo ta način kopeli že več stoletij. Ostali smo tak način "kopanja" povzeli po njih, zato pri nas to obliko savnanja imenujemo finska savna. Finci so zgradili preprosto leseno konstrukcijo in jo po navadi postavili ob jezero ali drug izvor vode.
Po savnanju v finski savni se počutimo nekako izžete, telo pridobi občutek očiščenja. Mogoče se počutimo tudi nekoliko lažje. Največkrat nam ta oblika savnanja doda veliko pozitivne energije, počutimo se fizično in psihično bolj sposobne. Savna je tudi primeren prostor za sproščanje in meditiranje.
Glavne značilnost finske savne: kabina z leseno notranjostjo, v kateri so klopi za sedenje ali ležanje v vsaj dveh nivojih. Savno ogrevamo z električno pečjo na z vulkanskim kamenjem. Ogrevamo na visoko temperaturo med 70 in 110 stopinj Celzija in pa nizko zračno vlago med 20 do 25%.
Osnovna pravila savnanja: savnanje izvedemo v več 15 minutnih ciklih ( do 3x). Med posameznimi cikli znojenja v savni se ohladimo z hladno vodo in obvezno počivamo. Zaužijemo večjo količino tekočine. Med savnanjem se telo segreje do temperature 40 stopinj C. Pri potenju se iz telesa izločajo strupene snovi, telo se očisti, izboljša se tudi prekrvavitev.